Sosyal Banka   viasmm

Kullanıcıların En Büyük Sıkıntısı: Kredi Kartı Aidatı

resthit

FS Üyesi
 
Kredi kartı aidatı, kredi kartlarının talebinden başlayıp kullanım süresince devam eden bankaların çeşitli maliyetlere karşı müşterilerinden talep ettiği bir üyelik bedelidir. Kredi kartı aidatları, bankacılık ürünleri ile ilgili en fazla şikayet alan konuların başında gelir.
Kredi Kartı Aidatı Ödemek İstemiyorsanız Neler Yapabilirsiniz?
Kredi kartı kullanımı günden güne artıyor. 200 liraya yaklaşan kredi kartı aidatları ise tüketiciler için bir yük haline gelmiş durumda. Ancak eğer kredi kartı aidatı ödemek istemiyorsanız ya da en azından aidat tutarının düşmesini istiyorsanız Finans Tüyo olarak size verebileceğimiz birkaç tüyo var.
Kredi kartınızı iptal ettirmeden ve limitini değiştirmeden aidatsız kredi kartına çevirebilirsiniz.
Kredi kartı limitini belirlerken, aidatlı kredi kartı kriterlerinin aynen uygulandığı bir aidatsız kredi kartı çıkarttırabilirsiniz. Çıkartılacak bu aidatsız kredi kartının çeşitli kampanyaları ve opsiyonları kullanıcılarına sunması bankaya bağlı olarak değişiklik gösterebilir.
Ek kredi kartı çıkartmak istediğinizde ise, ek kredi kartının aidat ücreti ana kart aidat ücretinin yüzde 50’ sini geçemeyeceği son düzenleme ile garanti altına alınmıştır.
Kredi Kartı Aidatları Konusunda Ne Gibi Düzenlemeler Yapıldı?
Şikayetlerin gittikçe çoğalmasıyla Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu finansal işlemlerde alınacak ücretler ile alakalı çıkarmış olduğu yönetmelikte kredi kartları aidatları hakkında oldukça detaylı düzenlemeler oluşturdu:
Bankaların müşterilerine aidat gerektirmeyen bir kredi kartı seçeneği sunmasını zorunlu hale getirdi.
İnternette güvenli ve hızlı alışveriş yapmak amacıyla oluşturulmuş olan kredi kartlarından aidat alınmaması şartı koydu.
Kredi kartı üyelik sözleşmesi yapılmış olsa dahi, kişi kredi kartını kullanmadığı sürece bankaların herhangi bir aidat talebi olamayacağı garanti altına alındı.
Kredi kartının altı ay kullanılmaması durumunda bankaların kredi kartı aidatı isteyemeyeceği şartı getirildi.
 

Bunu Görüntüleyen Kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Misafir: 1)

Üst