Pinterest Nedir?

Serap

FS Üyesi
23 Haz 2019
11
0
Ankara
Forumsosyal Param
0
Pinterest Tarihi
Son yıllarda Avrupa ve Amerika’da trend olan ve birçok kişi tarafından kullanılan bir sosyal ağ olarak karşımıza çıkan Pinterest, 2010 yılında, Paul Sciarra, Evan Sharp ve Ben Silbermanntarafından Amerika’da kurulmuştur. Pinterest, kullanıma sunulduğu ilk dönemde pinleme özelliği, tablolardan (pano) oluşan yapısı ve sınırlı kategorisiyle sınırlı bir deneyim imkanı veriyordu.
Pinterest’i diğer sosyal ağlardan ayıran en büyük özellik “pinleme”ydi. O yüzden Pinterest, kurulduğu ilk yıl “pinleme” özelliğini geliştirmeye odaklanmıştır.

Pinterest Nedir?
Bir görsel ve video paylaşım platformu olan Pinterest, kullanıcılara 2 şekilde paylaşım imkanı sunuyor. Kullanıcılar ister kendi yükledikleri görselleri / videoları, isterlerse de farklı bir kullanıcıda görmüş oldukları görselleri ya da videoları paylaşabiliyorlar. Pinterest dilinde buna “pinlemek” denilmektedir.
Pinlenen içerik panoya eklenmekte böylece kategorisel paylaşım imkanı sunmaktadır. Bu arada Pinterest’i diğer birçok sosyal ağdan farklı kılan en dikkat çeken özelliği kullanıcılarının %33’ünün erkeklerden oluşuyor olmasıdır. Diğer bir ifadeyle Pinterest’in cinsiyet istatistiğinde kadınlar fazlasıyla ağır basıyor. Bu noktada ise uygulamanın içeriğinin ve gelişiminin daha çok kadınlar üzerinden sağlandığını söylemek yanlış olmaz.
Pinterest’te ne paylaşıldığına yani içerik konusuna değinecek olursak Pinterest kullanıcıları; yemek tarifleri, moda, ev eşyaları, kendin yap, creatif way ve sanat gibi konulara ilgi gösteriyor ve bu kategorilerde yoğun bir şekilde paylaşım yapıyor.
Pinterest, tüm bu içerikleriyle kısa sürede hatrı sayılır bir kullanıcı sayısına ulaşıp, 2012 yılında Webby ödüllerinde en iyi sosyal medya uygulaması ve halk tarafından seçilen en iyi arayüze sahip uygulama ödüllerini kazandı. Nisan ayında “Board Covers” geliştirilip, panolara özel bir kapak fotoğrafı ekleyebilme özelliği getirildi. Aynı ay içerisinde Flickr ile bir entegrasyon sağlandı. Akabinde Flickr sitesinde yer alan fotoğrafı paylaş kısmına, Pinterest butonu getirildi. Sonuç itibariyle Pinterest, diğer sosyal mecralarla olan entegrasyonunu sürdürdü.

♦

Pinterest’in kullanıcılarda oluşturduğu “Özgür Platform” algısı 2015 yılının Haziran ayında getirilen bir güncellemeyle daha bir güçlenmiştir. Bu güncelleme / özellik, cinsiyet seçimine göre sitenin görünümü özelleştiriyor. Sürekli yapılan güncellemelerle adından sıkça bahsettiren Pinterest, 2016 itibariyle dünyanın en çok tıklanan sitelerinden biri olarak bugün dahi varlığını sürdürüyor.